Návšteva divadelného predstavenia v Slovenskom národnom divadle v Bratislave

Dňa 26. októbra 2022 sa študenti 4.A a 1.AN triedy spolu s vyučujúcimi Mgr. Možutíkovou a Ing. Moravčíkovou vybrali do nášho hlavného mesta. Viacerí už Bratislavu navštívili, ale len málokto bol v SND. Nová budova SND má sedem podlaží, vyše dvetisíc miestností a tri hlavné sály (Sála opery a baletu, Sála činohry, Štúdio). Jej noblesu podporuje aj niekoľko exteriérových, ako aj interiérových umeleckých diel.

Hlavným programom tejto exkurzie nebola však architektúra, ale návšteva činohry, konkrétne divadelného predstavenia Salemské bosorky od Arthura Millera. Táto hra nie je len o politike, ale ukazuje aj to, že zlo sa môže rozpútať z niečoho zdanlivo nevinného aj v súkromí. Dramaturgička hry dodáva, že skutočná pravda a dobro vyjdú vždy najavo. "Veľmi veľa ľudí v dejinách bolo šľachetných, hrdinských, ustáli svoju integritu aj za cenu straty svojho života sa neprispôsobili.“

Počas analýzy diela  sme si prešli všeobecné princípy divadelnej tvorby a fungovania divadla, spôsob tvorby režiséra a interpretáciu diela. Zhodli sme sa, že najviac sa nám páčil životný prístup a správanie hlavnej mužskej postavy Johna Proctora (Milan Ondrík), ktorý v minulosti zhrešil a  nesie si to so sebou po celý svoj život. Pre svoju chybu je ochotný aj zomrieť. Hra nás zaujala, sprostredkovala pekný divadelný zážitok, pretože obsahuje silný príbeh,  inscenácie s krásnou hudbou a kostýmami,  spájajú sa v nej efektné divadelné aj filmové prostriedky. Náš dojem a zážitok na dlhé obdobie zosilnila aj úžasná zostava účinkujúcich hercov, napr. František Kovár, Zuzana Kocúriková, Ľuboš Kostelný.

Cieľ exkurzie bol splnený, predstavenie podporilo záujem žiakov o dramatickú tvorbu.  Viacerí  sa vyjadrili, že sa do divadla  budú určite radi vracať, nadobudnuté poznatky využijú nielen v školských laviciach, ale aj pri maturinej skúške.

Exkurzia bola realizovaná v rámci projektu č, 312011Z209 - Zvyšovanie úrovne gramotnosti žiakov v duálnom vzdelávaní modernizáciou výchovno-vzdelávacieho procesu.

 

Spracovala: Mgr. Lenka Možutíková

 


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac December 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31