Marec - mesiac knihy

Každoročne si na našej škole pripomíname významného slovenského buditeľa Mateja Hrebendu, ktorý bol šíriteľom slovenskej aj českej knihy. Počas svojho života sa venoval zbieraniu kníh a čítanie mal rád aj napriek tomu, že celý život trpel silnou poruchou zraku. Na svojich cestách zachraňoval výtlačky pred pálením či vyhodením. Matej Hrebenda okrem kníh zbieral aj ľudové piesne či rozprávky a prispel k vybudovaniu viacerých knižníc. Svoju súkromnú zbierku kníh daroval Matici slovenskej a prvému slovenskému Gymnáziu v Revúcej. 

Narodil sa a zomrel v marci, preto bol marec vyhlásený za mesiac knihy. Dnes čítanie považujeme za základnú znalosť a pre mnohých z nás je tiež veľkou zábavou, no nebolo tomu vždy tak. V 18. storočí mnohí ľudia pokladali čítanie kníh za nepotrebnú vec. Venovali sa mu iba vzdelanci a bohatí ľudia, ktorí boli oveľa gramotnejší a mohli si knihy dovoliť.

 

V priebehu niekoľkých storočí sa knihy stali symbolom vzdelania a kultúry. 

Časom menili svoj tvar aj obsah. Postupne sa stávali dostupnejšími a vďaka národným buditeľom, akým bol aj Hrebenda, stúpal záujem o čítanie medzi širokou verejnosťou.

 

Mesiac knihy na našej škole

 

Aj my sme si v našej škole pripomenuli význam čítania kníh a na hodinách slovenského jazyka sme sa zapojili do aktivít k mesiacu knihy štafetovým (skupinovým) čítaním. Na hodinách vo všetkých ročníkoch sme sa venovali ukážkam z rôznych žánrov. Čítali sme úryvky napr. z románov Sklený kľúč, Peter a Lucia, z noviel Tri gaštanové kone, Laco a Bratislava, z poviedok Maco Mlieč, Keď báčik z Chochoľova umrie, Neprebudený a v niektorých triedach sa čítala aj taká klasika ako Sládkovičov Detvan alebo balada Zakliata panna vo Váhu a divný Janko.

Texty sme spoločne prečítali, zhodnotili a vyjadrili svoj názor na ne. Žiaci aj učitelia zapojení do tejto aktivity si takéto hodiny pochvaľovali. Snáď sa nájde čas a aj inokedy ako v marci si takto spestríme hodiny slovenského jazyka.

 


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31